Jsme jedna rodina

FERMAT byl založen v roce 1990 panem Ferencem a panem Matysem, jejichž příjmení byla použita k vytvoření názvu společnosti. FERMAT od začátku těží z pevné profesní etiky rodiny a přátel, které vedou firmu ke zdokonalování. Díky silnému růstu a strategickým akvizicím v České republice a ve Spojených státech se FERMAT stal předním výrobcem nejsilnějších a přesných horizontálních vyvrtávacích, frézovacích strojů a válcových brusek, nabízející obráběcí stroje na všech hlavních trzích po celém světě.

Dnes má FERMAT více než 700 zaměstnanců na třech kontinentech a ročně produkuje více než 100 strojů s obratem více než 78 milionů EUR v roce 2016. Hlavní výrobní a montážní zařízení FERMAT v Praze, hlavním městě České republiky a Brně, druhé největší město, zaujímá celkovou plochu více než pěti fotbalových hřišť. Jak FERMAT rozšiřuje svůj sortiment obráběcích strojů, toto zvyšování kapitálu bude pokračovat.

Začali jsme jako rodinný tým, teď nás je 650.

650

Každý rok firma organizuje fotbalový turnaj k posílení týmového ducha.

Jsme nejvýznamnější zákazník společnosti Heidenhain na domácím trhu.

Na všech našich strojích používáme nejmodernější technologie

a vždy se snažíme vytvářet nové, které integrují naši modulární koncepci výroby a odborné znalosti obráběcích strojů. Příkladem je naše nové 5-osé Multitask Portálové centrum.

Náš nový stroj má pevné upínací desky (plus přenosný otočný stůl) a pohyblivé sáně nesoucí stojany a příčníky pro 5-osé frézování, soustružení, vrtání, broušení a laserové kalení, vše v jednom. Mezi jednotlivými fázemi není třeba obrobek přestavovat ani do něj jinak zasahovat.

Maximální výkon frézovací hlavy je až 60 kW, zatímco vřeteník je vybaven vodou chlazeným motorem o výkonu 74 kW. Pro maximální tuhost a odolnost vůči vibracím je náš portálový systém postaven ve dvouplášťovém provedení, říkáme tomu box-in-box design.

Naše automatická frézovací hlava s vestavěným laserovým kalícím nástrojem a samostatnou brousicí hlavou umožňuje plynulé klouzání z jednoho úkolu do druhého. Hlavy se mění automaticky na pick-up stanici a nástroje (celkem 140) se pohybují se stojanem, takže jsou vždy po ruce, aby je robot KUKA mohl rychle měnit, jak to program vyžaduje.

1

mikron je přesnost, s jakou pracuje naše nejpřesnější bruska.

10

metrů je maximální výška obrobku, v jaké dokáží naše stroje obrábět.

100

tun je maximální hmotnost obrobku, jakou dokáží naše otočné stoly unést.